Które torby na zakupy są najbardziej ECO

Życie w zgodzie ze środowiskiem i bycie ekologicznym staje się dla konsumentów coraz istotniejsze. Zmieniają się nawyki dotyczące segregacji śmieci i ilości zużywania plastiku. Niektórzy klienci świadomie rezygnują z tzw. reklamówek na rzecz toreb materiałowych. Jednak które torby są rzeczywiście ekologiczne?

Popularność toreb jednorazowych – jakie wynikają z tego problemy?

Torebki foliowe jednorazowe zrobiły furorę w latach 90. i pozostały z nami po dziś dzień. Swoją popularność zyskały dzięki dużej funkcjonalności, wygodzie i dostępności. Niestety, torby jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, po jednym użyciu są wyrzucane i zalegają na śmietniskach. Na polskie wysypiska rocznie trafia 55 tysięcy ton foliówek. Produkcja jednej foliówki to zaledwie 1 sekunda. Pamiętajmy, że średnio torbę foliową używamy przez 25 minut, a całkowity jej rozkład trwa ok. 400, a nawet do 500 lat. Co gorsza, zaledwie 10% podlega recyklingowi. Polska 1 stycznia 2018 roku wprowadziła opłaty recyklingowe za torby foliowe. Co oznacza, że od ponad dwóch lat, biorąc w sklepie wspomnianą foliówkę, należy za nią zapłacić minimum 20 groszy, maksymalna opłata to 1 zł. A jak pokazują statystyki, Polak rocznie zużywa ok. 490 foliówek, dla porównania Duńczyk zaledwie 4.

Część klientów ma nawyk pakowania wszystkiego w torebki foliowe, nie tylko produktów, które sprzedawane są luzem – np. warzywa, owoce, ale również tych, które mają już plastikowe opakowania, jak jogurty, paczkowane mięso, kosmetyki itp. Biorąc pod uwagę wprowadzoną opłatę recyklingową, ograniczenie zakupu toreb foliowych oznacza spora oszczędność dla konsumenta i odciążenie dla środowiska naturalnego.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów toreb ekologicznych, które można wielokrotnie wykorzystać. Do grona najpopularniejszych należą torby wykonane z różnych materiałów. Wśród nich możemy wyróżnić torby materiałowe, w tym torby bawełniane, lniane oraz papierowe.

Torbę bawełnianą cechuje wiele zalet:

 1. Trwałość – może służyć nam przez wiele lat.
 2. Cena – choć droższa od toreb foliowych, stanowi inwestycję w dłuższy okres użytkowania.
 3. Wytrzymałość – nie ulega rozerwaniu pod ciężarem produktów.
 4. Funkcjonalność – doskonale nadaje się do różnych zastosowań, od zakupów po przechowywanie ubrań, książek czy przygotowywanie pikniku.
 5. Ekologia – przyczyniasz się do ograniczenia użycia plastiku.
 6. Łatwość czyszczenia – można je prać w pralce.
 7. Materiał – bawełna jest odporna na rozciąganie i przyjazna dla alergików.
 8. Ciekawe wzornictwo – możliwość wyboru nadruku, koloru i napisu.

Torby lniane także posiadają wiele zalet:

 1. Trwałość, wytrzymałość i wielokrotność użycia – podobnie jak torby bawełniane.
 2. Przyjazność środowisku i zdrowiu – wykonane z naturalnych materiałów, bezpieczne dla zdrowia i estetyczne.
 3. Cena – choć droższe od toreb foliowych, oferują długotrwałe korzyści.
 4. Duża odporność na przebarwienia i przewiewność.

Torbom papierowym również można przypisać pewne zalety:

 1. Szybki rozkład – całkowita biodegradacja zachodzi w ciągu kilku tygodni.
 2. Możliwość przetworzenia na makulaturę.

Jednak torby te mają także wady:

 1. Nieekologiczna produkcja – produkcja toreb papierowych generuje znacznie większe zanieczyszczenie powietrza oraz wymaga większej ilości energii i surowców w porównaniu do toreb foliowych.
 2. Nietrwałość – torby papierowe łatwo ulegają uszkodzeniom.

Należy pamiętać, że torby foliowe stanowią główne źródło zanieczyszczenia plastikiem. Dlatego też, dbając o naszą planetę, warto mieć przy sobie torby materiałowe i unikać nadmiernej używki toreb foliowych. Ważne jest również, aby sklepy oferowały szeroki wybór ekologicznych toreb, co pokazuje zaangażowanie w zrównoważone praktyki i przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Które torby na zakupy są najbardziej ECO
Opublikowano: 22 Sierpnia 2023r

Komentarze

Które torby na zakupy są najbardziej ECO
0/5
Autor:
Data:
Ocena:
Autor:
Data:
Ocena:

Popularne sklepy

Zobacz wszystkie sklepy