Żabka Drive: Innowacyjny format sklepów dedykowany posiadaczom pojazdów

Proces zakupów bywa często czasochłonny, a odnalezienie pożądanego produktu w gąszczu setek artykułów na sklepowych półkach bywa wyzwaniem. Wprowadzając Żabka Drive, nowy format sklepów w ramach uznanej sieci handlowej, możliwe będzie całkowite odmienienie sposobu, w jaki dokonujemy zakupów. Niemal każdy kierowca przynajmniej raz w życiu skorzystał z wygody zamawiania posiłku przez okienko McDrive. Już niedługo jednak każdy będzie miał okazję zrobić zakupy, nie opuszczając komfortu swojego pojazdu! Poznaj szczegóły, dotyczące lokalizacji pierwszego sklepu w formacie drive market, oraz dowiedz się, jakie produkty będzie można nabyć, korzystając z tego innowacyjnego rozwiązania!

Gdzie pojawią się Żabki Drive?

Żabka, niewątpliwie jedna z najszybciej rozwijających się sieci handlowych w Polsce, ciągle zaskakuje innowacyjnymi rozwiązaniami. Już w 2013 roku prawie co piąty Polak miał dostęp do sklepu Żabka w odległości zaledwie 300 metrów od swojego miejsca zamieszkania, a liczba placówek wciąż wzrasta. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy preferują zakupy w ogromnych hipermarketach, Żabka oferuje atrakcyjną alternatywę. Choć ilość sklepów wkrótce przekroczy 9 tysięcy, sieć nieustannie eksploruje nowe koncepty. W 2021 roku wprowadzono pierwszy sklep Żappka Store, oparty na sztucznej inteligencji i obsługiwany bez udziału pracowników. Teraz natomiast nadchodzi Żabka Drive – innowacyjne placówki dla podróżujących, umożliwiające robienie zakupów bez opuszczania samochodu.

Gdzie powstaną Żabki Drive?

Pomimo że popularna marka trzyma ten projekt w tajemnicy, istnieje silne przypuszczenie, że pierwszy sklep drive-through zobaczymy prawdopodobnie w Zduńskiej Woli, na ruchliwej trasie łączącej Łódź i Sieradz. To w tej lokalizacji znajduje się Hotel Pod Słońcem. Właśnie tam postawiono charakterystyczny pawilon handlowy w charakterystycznym, zielonym kolorze, w którym jednak zastosowano okienka typowe dla punktów obsługujących ruch drive-through. Pawilon jest już wyposażony we wszystkie potrzebne instalacje – pozostało jedynie uporządkowanie terenu wokół i dostarczenie towarów do sklepu.

Niektóre spekulacje sugerują, że otwarcie pierwszej placówki Żabka Drive nastąpi jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w grudniu. Bardziej prawdopodobne jest również, że marka będzie dążyć do umiejscawiania sklepów dla kierowców w miejscach obsługi podróżnych (MOP), usytuowanych przy ruchliwych autostradach.

Zakupy z pozycji samochodu – czy to nowa era czy tylko udogodnienie dla kierowców?

Przykład sukcesu osiągniętego przez markę McDonald's dowodzi, że konsumenci cenią sobie możliwość złożenia zamówienia bez konieczności opuszczania swojego pojazdu. Z tego powodu, sklepy obsługujące klientów w trybie drive-thru mogą szybko stać się popularnym wyborem wśród podróżujących. W Polsce takie innowacje wciąż nie są jeszcze powszechnie wprowadzone, jednak w Stanach Zjednoczonych wielu klientów preferuje właśnie tę formę zakupów. Sklepy obsługujące kierowców umożliwiają uniknięcie tłoku na ograniczonej powierzchni sklepowej oraz eliminują potrzebę przeszukiwania setek artykułów na półkach. Przeszkolony personel doskonale zna pełen asortyment sklepu i wie, gdzie znaleźć konkretny produkt, co znacząco skraca czas spędzony na zakupach.

Format Żabka Drive świetnie sprawdza się w przypadkach, gdy kierowca poszukuje szybkiego posiłku w trakcie podróży lub potrzebuje nabyć kilka niezbędnych produktów w drodze do celu. To rozwiązanie może również doskonale funkcjonować podczas większych zakupów. Klient, składając zamówienie online, ma możliwość odebrania go w wyznaczonym okienku, omijając kolejki i pozostając w komfortze swojego samochodu. Koncepcja sklepów drive-thru może stanowić przełom, kształtując nowe trendy rozwoju dla innych marek. Warto jednak zaznaczyć, że coraz więcej konsumentów decyduje się na zakupy online z dostawą pod wskazany adres, co umożliwia wygodne zakupy nawet osobom bez własnego pojazdu. Sklepy Żabka Drive bez wątpienia stanowią znakomite udogodnienie dla kierowców, jednakże niekoniecznie przekonają wszystkich nabywców.

Czy sklepy typu drive-through, popularne za granicą, zyskają również popularność w Polsce?

W Stanach Zjednoczonych wszelkiego rodzaju rozwiązania oparte na konceptcie drive-through zdobyły ogromną popularność, co wynika z faktu, że Amerykanie cenią sobie możliwość załatwiania różnych spraw, nie wychodząc z samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że pierwsze tego rodzaju placówki pojawiły się na terenie Stanów Zjednoczonych niemalże stulecie temu. Ich początki miały miejsce w postaci barów szybkiej obsługi oraz kawiarni, a obecnie koncept drive-thru obejmuje wiele różnych miejsc, takich jak sklepy, apteki, pralnie czy kwiaciarnie. Istnieją nawet bankomaty, które pozwalają wypłacić gotówkę, nie opuszczając pojazdu!

Popularność miejsc z drive-through w Ameryce jest ogromna, a przeciętny mieszkaniec korzysta z tej opcji do załatwiania wielu codziennych spraw. W Polsce rozwiązanie to zyskało uznanie w przypadku sieci McDonald's, jednak konsumenci nie są jeszcze tak przyzwyczajeni do innych tego typu rozwiązań. Przyszłość pokaże, czy sklepy drive-through osiągną podobny sukces, zważywszy na to, że Żabka Drive już niedługo wystartuje!